Past TALL Texans Classes

Graduates of the Texas
Accelerated Library
Leadership Institute

TALL
Texans!

TALL 2015 Silly

TALL Texans Class of 2015

Emily Billings, Tarrant College, Fort Worth
Len Bryan, Texas State Library and Archives Commission, Austin
Laurel Crawford, University of North Texas, Denton
Edgar Fuentes, Houston Public Library
Kelli Getz, University of Houston
Carrie Gits, Austin Community College
Mark Gottschalk, South Plains College, Levelland
Jacqueline Higginbotham, New Caney ISD
Jan Hodge, Crowley ISD
Ashlynn Kogut, Texas Medical Center Library, Houston
Leah Mann, Lewisville ISD
Maya McElroy, Austin ISD
Daisy Ngo, Houston Community College
Tuan Nguyen, Mackin Educational Resources, Burnsville
Cynthia Pfledderer, Southlake Public Library
Robyn Reid, Texas Christian University
Lisa Scroggins, Rocksprings ISD
Gail Shipley, Dallas ISD
Jane Stimpson, San Jacinto College, Houston
Jake Syma, Texas Tech University, Lubbock
MyTesha Tates, Houston Public Library
Claudia Wayland, Lewisville Public Library
Peace Williamson, University of Texas at Arlington
Roberto Zapata, San Antonio Public Library

Mentors

TLA President Susan Mann, Hillsboro Public Library
TLA President Elect Walter Betts, Texas Christian University, Fort Worth
Rebecca Bichel, University of Texas at Arlington
Kate DiPronio, Cedar Valley Middle School, Round Rock
Barbara Jansen, Saint Andrew's Episcopal School, Austin
Mark Smith, Texas State Library & Archives Commission, Austin

Facilitators

Maureen Sullivan, ALA President, Sullivan & Associates
Jack Siggins, George Washington University

Coordinator

Ted Wanner, Texas Library Association

TALL2014

TALL Texans Class of 2014

Ignacio Albarracin, San Antonio Public Library
Lisa Ancelet, Texas State University, San Marcos
Dreanna Belden, University of North Texas, Denton
Carolyn Booker, Keller Public Library
Jennifer Brown, Haslet Public Library
Dyan Dunagan, Muleshoe Public Library
Christina Gola, MD Anderson Library, University of Houston
Chantele Hancock, Hurst Public Library
Elizabeth Hensley, Calvert Elementary School, Houston
Kim Herrington, Pearland Junior High School
Emily Hurst, Texas Medical Center Library, Houston
Troy Lawrence, Roosevelt High School, San Antonio
Shan Martinez, Abilene Christian University
Liane Martins, Richardson Public Library
Kayla Middleton, Lake Ridge High School, Mansfield
Richelle O'Neil, Prosper High School
Jodene Pappas, Stephen F. Austin State University, Nacogdoches
Dawn Rapoza, McAllen Public Library
Lynette Roberson, Dallas Public Library
Maria Rodriguez, Robert T. Hill Middle School, Dallas
Cheryl Rowan, National Network of Libraries of Medicine, South Central Region, Houston
Lisa Shen, Sam Houston State University, Huntsville
Aundrea Wright Young, Victor H. Hexter Elementary School, Dallas
Debra Yocum, Melillo Middle School, Houston

Mentors for 2014

Sharon Amastae, retired from Ysleta ISD, El Paso (TLA President)
Susan Mann, Hillsboro Public Library (TLA President Elect)
Daniel Burgard, University of North Texas Health Sciences Center, Fort Worth
Susan Geye, Everman ISD
Martin Halbert, University of North Texas, Denton
Loriene Roy, School of Information, University of Texas at Austin


TALL2013

TALL Texans Class of 2013

 

Melissa Baker, Montgomery County Memorial Library System, Conroe
Jill Bellomy, Highland Park Middle School, Dallas
Marie Bloechle, University of North Texas, Denton
Donell Callender, Texas Tech University Libraries, Lubbock
Carole Chandler, Lewisville Public Library
Michelle Cooper, Henderson High School
Renee Dyer, Weslaco East High School
Thomas Finley, Dallas Public Library
Kim Fletcher, Bayshore Elementary School, La Porte
Morgan Gieringer, University of North Texas, Denton
Geeta Halley, Round Rock Public Library
Karen Harker, University of North Texas, Denton
Julie Leuzinger, University of North Texas, Denton
Tonja Mackey, Texarkana College
Michael Mendez, Carter Riverside High School, Fort Worth
Sarah Merrill, Texas Woman’s University, Denton
Kayla Middleton, Lake Ridge High School, Mansfield
Natalie Morgan, Patrick Heath Public Library, Boerne
Alexandra Simons, University of Houston
Sheri Smith, Gunter Library and Museum
Jose Tamez, Dustin Michael Sekula Memorial Library, Edinburg
Wendy Turner, recently of McKinney Public Library

Mentors for 2013

Ling Hwey Jeng, Texas Woman’s University (substituting for TLA President Yvonne Chandler, UNT)
Sharon Amastae, Ysleta ISD (TLA President Elect)
Don Dyal, Texas Tech University Libraries, Lubbock
Oralia Garza de Cortes, literacy consultant, Austin
Carlyn Gray, Round Rock ISD
Deborah Halstead, Texas Medical Center Library, Houston

TALL Texans 2012













 
TALL Texans Class of 2012

Amy Albrecht, McKinney Public Library System
Helena Arthur-Okor, Mary and John Gray Library (Beaumont)
Ofilia Barrera, Smith Public Library (Wylie)
Daniel Berdaner, Forest Hill Public Library
Hope Elizabeth Beyer, South Plains College (Levelland)
Kelly Brouillard, Lewisville Public Library
Shelly Burns, TWU Health Sciences (Dallas)
Monica Bustillo, San Antonio Public Library - Guerra Branch
Connie Castillo, Pasadena Independent School District
Angela Hall, Westwood High School (Austin)
Greg Hardin, Texas Woman's University Libraries (Denton)
Abby Harrison, Creekview High School Library (Carrollton)
Janelle Hedstrom, University of Texas Libraries (Austin)
Donna Kearley, Denton Independent School District
Sandra King, Dallas Public Library, Audelia Road Branch
Neil Krasnoff, A Maceo Smith New Tech HS (Dallas)
Dorian Myers, The Kinkaid School (Houston)
Vrena Patrick, Richardson Public Library
Mike Pullin, UNT Health Science Center (Ft. Worth)
Heather Scalf, UT Arlington
Lucy Towle, Baker Elementary School (McKinney)
Jen Tucker, Southlake Public Library
John Weed, UTHSC San Antonio

Mentors

Sherilyn Bird, TLA President, Texas Woman's University Blagg Huey Library
Yvonne Chandler, TLA President Elect, University of North Texas
Sue Compton, Flower Mound Public Library
Nora Galvan, Pharr-San Juan-Alamo ISD
Debbie Hall, Houston ISD
Kerry McGeath, Southlake Public Library

Facilitators

Maureen Sullivan, Sullivan and Associates
Jack Siggins, George Washington University Libraries

Coordinator:

Ted Wanner, Texas Library Association

 2011 TALLS

TALL Texans Class of 2011:

  • Janet Bailey, Abilene Public Library
  • Pamela Beall, Copperas Cove ISD
  • Jennifer Bekker, Lewisville Public Library
  • Miranda Bennett, University of Houston Libraries
  • Carolyn Bogardus, Port Isabel Public Library
  • Melody Boren, Amarillo Public Library
  • Lea Brogan, San Antonio ISD
  • Janet Cox, McKinney Public Library System
  • Linda Erwin, Aransas County ISD, Rockport
  • Amy Ferguson, Richland College, Dallas
  • Starr Hoffman, University of North Texas Libraries, Denton
  • Jennifer Lee, University of Texas Libraries, Austin
  • Sharon Martin, Dallas Public Library
  • Laurie McKee, Little Elm Public Library
  • Monica Norem, Lone Star College-CyFair
  • Diana O'Connor, Dallas ISD
  • Janie Pickett, Lackland ISD, San Antonio
  • Christine Radcliff, Texas A&M University - Kingsville
  • Dawn Reyes, Arlington Public Library
  • Robin Stout, Lewisville ISD
  • Dawn Vogler, Texas State Library and Archives Commission, Austin
  • Renee Wood, Northside ISD, San Antonio

Mentors

  • Sherilyn Bird, TLA President Elect, Texas Woman's University, Denton
    Cindy Buchanan, Aldine Independent School District, Houston
    Ling Hwey Jeng, Texas Woman's University, Denton
    Rhea Lawson, Houston Public Library
    Darryl Tocker, Tocker Foundation, Austin
    Jerilynn Williams, TLA President, Montgomery County Memorial Library System, Conroe

TALL Texans Class of 2010

  • Stacy Cameron, District Librarian, Prosper ISD 
  • Marnie Cushing, Librarian, Mesquite ISD 
  • Joe Dobbs, Virtual Reference Coordinator, UT Austin 
  • Eric Frierson, Reference & Instruction Librarian, UT Arlington 
  • Libby Holtmann, Library Manager, Plano Public Library System
  • Devery Johnson, Outreach Coordinator, Montgomery County Memorial Library System 
  • Didi Morganti, Branch Manager, San Antonio Public Library 
  • Sarah Naper, Government Documents Librarian, Texas State University
  • Amy Pittman-Hassett, Access Services Librarian, William T. Cozby Public Library, Coppell  
  • Dede Rios, Director of Library Services, Bruce A. Garrett Medical Library, San Antonio  
  • Cindy Rogers, PK-12 Librarian, IDEA Academy, Donna 
  • Martha Rossi, Library Services & Media Specialist, Education Service Center XX, San Antonio 
  • Roberto Salinas, Branch Manager, Dallas Public Library  
  • Liz Sargent, Special Collections Librarian, Houston Public Library 
  • Melanie Scales, Librarian, Spring Branch ISD, Houston 
  • David Schuster, Library Technology Coordinator, Plano ISD  
  • Edward Smith, Coordinator, Abilene Library Consortium 
  • Carrye Syma, Social Sciences Librarian, Texas Tech University 
  • Teresa Thiim, Youth Librarian, Fort Bend County Libraries 
  • Laura Tull, Technical Services Librarian, Northeast Lakeview College 
  • Margy Warner, Public Services Librarian, St. Edwards University 
  • Craig Wheeler, Head of Reference Services, Texas A&M Commerce 
  • Lydia Willms, Municipal Librarian, Carrollton Public Library 
  • Dongxiao (Janeen) Zhu, Senior Public Services Librarian, Plano Public Library System

 

Mentors for the 2010 Institute:

Maribel Castro-Garza, TLA President 2010-2011, St. John's School, Houston
Joyce Baumbach, Plano Public Library
Danny Jones, Southwest Foundation for Biomedical Research, San Antonio
Maria Elena Ovalle, Education Service Center 1, Edinburg
June Koelker, Texas Christian University, Fort Worth
Jerilynn Williams, TLA President Elect 2010-2011, Montgomery County Memorial Library System, Conroe

 

TALL Texans Class of 2009

Jennifer Anderson, Texas A&M University, Corpus Christi
Sue Bennett, Texas State Library and Archives Commission, Austin
Kaye Bray, School of Library & Information Studies, Texas Woman's University, Denton
Becky Calzada, Cypress Elementary School, Cedar Park
Susan Chandler, Sterling Municipal Library, Baytown
Lynne Craddock, Martin Luther King Jr. Branch, Dallas Public Library
Carmen Escamilla, John B. Alexander High School, Laredo
David Fettke, Humanities Division, Dallas Public Library
Cara Fong, Nimitz High School, Houston
Stephanie Fulton, UT M.D. Anderson Cancer Center, Houston
WyLaina Hildreth, Denton Public Library
Gail Johnston, Texas A&M University, Commerce
Karen Kessel, Science Hall Elementary School, Kyle
April Kessler, University of Texas at Austin
Becky Lee, Valley Oaks Elementary School, Houston
John Maxstadt, Texas A&M International University, Laredo
Denise Milton, Jasper Public Library
Marci Peschke, Kramer Elementary School, Dallas
Pat Peters, Lewisville Public Library
Kelly Skovbjerg, Boerne Public Library
Jennifer Smith, Legacy Middle School, San Antonio
Sara Tebes, Irving Public Library
Jennifer Turney, Angleton High School
Loren Zawodny, R. B. Tullis Branch, Montgomery County Memorial Library System

Mentors:
Patrick Heath, TLA President, former mayor of Boerne, TX
Maribel Castro
, TLA President Elect, Middle School Librarian, Saint John's School, Houston
Brett Kirkpatrick
, Director of Library Services, University of Texas Medical Branch, Galveston
Tracey Mendoza
, Dean of Library Services, Northeast Lakeview College, San Antoni
Becky Sullivan, Director, Riter C. Hulsey Public Library, Terrell

Facilitators:
Jack Siggins, Gelman Library ñ George Washington University
Maureen Sullivan, Organizational Development Consultant

Coordinating staff:
Ted Wanner, TLA CE Specialist

TALL Texans Class of 2008

Rebecca Belknap, Lake Cities Library, Lake Dallas
Jesús Campos, Weslaco Public Library                          
Penny Clarkson, Lopez Middle School, San Antonio
Patricia Essig, Outreach Services, Dallas Public Library 
Stella Farris, Lanier High School, Austin
Kay Gooch, Gullett Elementary School, Austin
Faye Hagerty, Northside ISD, San Antonio
Kathleen Horan, McAllen Public Library, Edinburg
Lori Hughes, Albert B. Alkek Library, Texas State University, San Marcos
Tracy Hull, Mary Couts Burnett Library, Texas Christian University, Fort Worth
Adrian Johnson, University of Texas at Austin
Shelly Lane, Montgomery County: George & Cynthia Woods Mitchell Library, The Woodlands
Shirley Martyn, Louis J. Blume Library, Saint Mary's University, San Antonio
Jerry McCulley, Northeast Texas Library System, Garland
Mignon Morse, McKinney Memorial Public Library            
Cynthia Nietubicz, Library Media Services, Carrollton-Farmers Branch ISD                      
Suzan Nyfeler, Central Texas Library System, Austin
Danielle Plumer, Texas State Library and Archives Commission, Austin
Mary Faye Randolph
, Paredes Middle School, Austin
Julia Selwyn, San Antonio Public Library               
Mike Thompson, University of Houston Libraries         
Ann Vyoral, Rockport-Fulton High School                                                       
Kim Wiley, Mary & John Gray Library, Lamar University, Beaumont
Andrea Williams, George Moffett Library, Midwestern State University, Wichita Falls

Mentors:
Paul Coleman
, University Librarian, West Texas A&M University, Canyon
Jeanette Larson
, Library Consultant, Pflugerville
Jeanne Martinez
, Reference Librarian, Palo Alto College, Alamo Community College District, San Antonio
Ramiro Salazar
, Director, San Antonio Public Library
Laurie Thompson
, Assistant Vice President for Library Services, UT Southwestern Medical Center at Dallas
Mary Woodard
, Director of Library Services, Mesquite ISD

Facilitators:
Jack Siggins, Gelman Library, George Washington University
Maureen Sullivan, Organizational Development Consultant

Coordinating staff:
Ted Wanner, TLA CE Specialist
 

TALL Texans Class of 2007

Carla Braxton, Library Media Specialist, Clinton P. Russell Elementary School, Dallas ISD
Aimee Camp, Public Services Librarian, Dorris Van Doren Regional Branch Library, El Paso Public Library. 
Clinton Chamberlain, Electronic Access/Serials Librarian, Trinity University, San Antonio
Heidi Daniel-Morgan, Assistant Manager, Juvenile Services, Houston Public Library
Colette Eason, Librarian/Campus Technologist, Thomas L. Marsalis Elementary School, Dallas ISD
Catherine Essinger, Architecture & Art Library Coordinator, University of Houston
Ellen Eyberg, Manager, Esperanza Acosta Moreno Regional Branch Library, El Paso Public Library
Valli Hoski, Continuing Education Librarian, Amigos Library Services, Dallas
Dana Hutchins, Librarian, Jackson Middle School, North East ISD, San Antonio
Melissa Johnson, Electronic Services/Serials Librarian, Abilene Christian University
Debra Lewis, Library Director, Pflugerville Community Library
Ann Mason, TexShare Coordinator, Texas State Library & Archives Commission
Edward Melton, Acting Manager, McGovern-Stella Link Branch, Houston Public Library
Mary Milligan, Librarian, Saint Luke’s Episcopal School, San Antonio
Anne Marie Mitchell, Metadata Coordinator, University of Houston Libraries
Janet Peri, Librarian, Patient/Family Library, University of Texas M.D. Anderson Cancer Center
Kimberly Picozzi, Librarian, Calallen High School, Calallen ISD, Corpus Christi
Melissa Rippy, Manager of Library Services, Pasadena ISD
Leah Rosson, Librarian, Central High School Library, San Angelo ISD
Sarah Samson, Reference Services Manager, Round Rock Public Library
Kristy Smrcka, Assistant Manager, Highland Hills Branch, Dallas Public Library
Anna Stewart, Web Services Librarian, Saint Edwards University Libraries, Austin

Mentors:
Steve Brown, TLA President and Director of the North Richland Hills Public Library
Sharon Amastae, Librarian, Camino Real Middle School Library, El Paso
Doug Ferrier
, Library Director, The University of Texas at Brownsville
Melody Kelly
, TLA President Elect and Associate Dean of UNT Libraries, University of North Texas
Meller Langford
, Interim Deputy Director, Houston Public Library
Karen Wielhorski
, Executive Director, Alfred R. Neumann Library, University of Houston – Clear Lake

 Facilitators:
Jack Siggins, Gelman Library ñ George Washington University
Maureen Sullivan, Organizational Development Consultant

Coordinating staff:
Ted Wanner, TLA CE Specialist

TALL Texans Class of 2006

Cecilia Hurt Barham, Decatur Public Library
Kristi Karleen McCown Betts, Kinkeade Early Childhood School ñ Irving ISD
Jacqueline E. Bridges-Shepperd, West Elementary School ñ Arlington ISD
Shonda Layne Brisco, Fort Worth Country Day School
Robin Rachelle Cashman, Katy ISD
Carolyn K. Davidson, North Texas Regional Library System, Fort Worth
Katherine Lee DiPronio, Georgetown Public Library
Stacey L. Irish-Keffer, Denton Public Library
Valerie Denise Jensen, Chambers County Library System, Anahuac
Sara K. Joiner, Brazoria County Library System, Angleton
Ella Wee Jones, Fort Worth Public Library
Grace Ann Lillevig, Harris County Public Library, Houston
Tracey Eve Luscombe, McKinney Memorial Public Library
Marcine Gibson McCulley, Rockwall County Library
Lisa Ann Moellering, Questia Media, Inc., Houston
Julia McCall Ousley, New Braunfels Public Library
Jimmy Francis Pearson, Harris County Public Library, Houston
Kelli Lea Phelan, McKinney Memorial Public Library
Elizabeth Kirkpatrick Philippi, Spring ISD
Christine Walczyk Pouncey, UALR ñ Ottenheimer Library, Little Rock, AR
Laura Miller Schwartz, Fine Arts Library ñ University of Texas, Austin
Karen Rene Shull, Richardson ISD

Mentors:
Steven L. Brown, TLA President-elect, North Richland Hills Public Library
Yvonne J. Chandler, SLIS ñ University of North Texas, Denton
Maurice G. Fortin, Angelo State University, San Angelo
Kathy J. Hoffman, UT MD Anderson Cancer Ctr. Library, Houston
Jana Knezek, TLA President, Northside ISD, San Antonio
Gene Rollins, Harris County Public Library, Houston

Facilitators:
Jack Siggins, Gelman Library ñ George Washington University
Maureen Sullivan, Organizational Development Consultant

Coordinating staff:
Jan Moltzan, TALL Texans Coordinator
Ted Wanner, TLA CE Specialist

TALL Texans Class of 2005

Jane Atwell, Willis High School, Willis
Cindy Batman, University of North Texas – Dallas Campus, Dallas
Willie Braudaway, Val Verde County Library, Del Rio
Nicole Cruz, Sharyland ISD, Mission
Lesley Daly, Wichita Falls Public Library, Wichita Falls
Darcy Del Bosque, University of Texas at San Antonio, San Antonio
Susi Grissom, Dallas ISD, Dallas
Catherine Hamer, University of Texas Libraries, Austin
Christa Harker, Richardson ISD, Richardson
Patricia Hernandez, El Paso Public Library, El Paso
Heather Lamb, Irving ISD, Irving
Letty Leija, Edinburg Public Library, Edinburg
Kerry McGeath, City of Southlake Public Library, Southlake
Kevin Marsh, Texas State Library, Austin
Debra Marshall, Irving ISD, Irving
Sarah O’Neal, Harris County Public Library, Humble
Steven Ring, W.I. Dykes Library, University of Houston, Houston
Lindsey Schell, University of Texas at Austin, Austin
Kathy Shaw, Ronald Reagan High School, San Antonio
Laura Stiles, Round Rock ISD, Austin
Jenny Ur, Nancy Carol Roberts Memorial Library, Brenham
Mary Wagoner, Houston Public Library, Houston
Jessica Wilcox, Plano Public Library, Plano
Necia Wolff, Louis J. Blume Library – St. Mary’s University, San Antonio

 

MENTORS
Sharon Carr
, El Paso ISD
Rhoda Goldberg, Harris County Public Library
Gretchen McCord Hoffmann, TLA President
Jana Knezek, TLA President-elect, Northside ISD
Mary Beth Thomson, University of Houston
Maurice Wheeler, SLIS – University of North Texas 

INSTITUTE FACILITATORS
Jack Siggins
, Gelman Library – George Washington University
Maureen Sullivan, Organizational Development Consultant 

 

PROJECT COORDINATOR
Jan Moltzan
, Rockwall

TALL Texans Class of 2004

Maureen Ambrosino, First Colony Branch, Fort Bend County Library, Sugar Land
Walter Betts, Dallas ISD, Dallas
Sian Brannon, Denton Public Library, Denton
Krista Britton, Lorenzo de Zavala Middle School, Irving
Bill Buckner, Waco-McLennan County Library, Waco
Megan Cooper, Vista Ridge High School, Leander ISD, Cedar Park
Leanna Cowan, Alvarado Public Library, Alvarado
Dana Davis-Avants, Tannahill Intermediate School, Fort Worth
Kathy Edgar, Ojeda Jr. High School, Del Valle ISD, Austin
Kathy Fair, Randolph C. Watson Library, Kilgore College, Kilgore
Clara Fowler, University of Houston Libraries, Houston
Tina Hager, Little Elm Community Library, Little Elm
Don Hamerly, McNeil High School, Round Rock ISD, Austin
Karen Harrell, Rummel Creek Elementary, Spring Branch ISD, Houston
Ellen Ko, William T. Cozby Public Library, Coppell
Christine McNew, Texas State Library and Archives Commission, Austin
Debye Nicholl, Westfall Branch, San Antonio Public Library, San Antonio
Michele Ostrow, University of Texas – The General Libraries, Austin
Connie Pace, Bob Lewis Elementary School, Northside ISD, San Antonio
Sharon Swarner, North East ISD, San Antonio
Mike Van Campen, Robinson-Westchase Branch, Houston Public Library, Houston
Dana Watson, Oveta Culp Hobby Memorial Library, Central Texas College, Killeen
Adam Wright, North Texas Regional Library System, Fort Worth
Johnnie Wright, Thomas Jefferson High School, Dallas ISD, Dallas

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

MENTORS
Gretchen McCord Hoffmann
, Fulbright & Jaworski LLP
Ivonne Jimenez, El Paso Public Library
Joan Leach, Fort Worth ISD
Irene Owens, University of Texas - Austin
Dana C. Rooks, University of Houston
Cathy Threadgill, Brazoria County Library System
 
COORDINATOR
Jan Moltzan

TALL Texans Class of 2003

Jeana Actkinson, Irving High School, Irving
Linda Alexander, Shadow Oaks Elementary, Spring Branch ISD, Houston
Amanda Barrera, North Texas Regional Library System, Fort Worth
Holly Blaylock, Killough Middle School, Alief ISD, Houston
Vaughn Branom, Spring Woods High School, Spring Branch ISD, Houston
Mary Christmas, Corpus Christi ISD, Corpus Christi
Jane Claes, Davis Elementary School, Carrollton-Farmers Branch ISD
Peter Cortez, University of Texas – Pan American, Edinburg
Jane Darling, William T. Cozby Public Library, Coppell
Robin Dwight, Beasley Elementary School, Mesquite ISD, Mesquite
Kathleen Green, Harris County Public Library, Houston
Ric Hasenyager, Polly McRoberts Elementary School, Katy ISD, Katy
Juanita Hazelton, Van Alstyne Public Library, Van Alstyne
Jennifer LaBoon, Mary Louise Phillips Elementary, Ft. Worth ISD, Ft. Worth
Dawn Lovett, Maribell Davis Public Library, Plano Public Library System, Plano
Leslie Navarro, Austin Community College, Austin
Gretchen Pruett, Round Rock Public Library System, Round Rock
Renee Rick, Ridglea Hills Elementary School, Fort Worth ISD, Fort Worth
Martha Rinn, Blumberg Memorial Library, Texas Lutheran University, Seguin
Angela Skaggs, Porter Henderson Library, Angelo State University, San Angelo
Katherine Stack, Victoria Public Library, Victoria
Beth Thomsett-Scott, University of North Texas Libraries, Denton
Joe Weaver, Moore County Library Services, Dumas
Margaret Whitehead, Texas State Library and Archives Commission, Austin

MENTORS
Eva Poole, Denton Public Library
Dana Rooks, University of Houston
Jim Hundemer, Houston ISD
Carrie (Caroline) Kienzle, Irving ISD Instructional Center
Dale Fleeger, Northeast Texas Library System (NETLS)

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

COORDINATOR
June Kahler Berry

TALL Texans Class of 2002

Terry Alegria, North Dallas High School, Dallas ISD
Mark Allen, Angelo State University, San Angelo
Lisa Bailey, McKinney Memorial Public Library, McKinney
Rhonda Davila, San Antonio Public Library
Lynda de los Santos, Tarrant County College, Fort Worth
Jill Emery, University of Houston Libraries
Michael Fisher, Weslaco Public Library
Karen Flavin, Taylor High School, Alief ISD
Angelica Garcia, Texas Trans-Pecos Library System, El Paso
Dolores Greenwald, Dallas Public Library
Danea Hall, Fort Bend County Libraries
Terri Hugo, Waco-McLennan County Library
Clarence Johnson, Alamo Area Library System, San Antonio - layperson
Marilyn Johnson, Texas State Library and Archives Commission, Austin
Victoria Kemp, Carrollton Public Library
JoAnna Lewis, Layperson, Nicholson Memorial Public Library, Garland
Lisa Loranc, Friendswood Public Library, Friendswood
Kjerstine Nielsen, Dallas Public Library
Theresa Storey, Lamar University, Beaumont
Deborah Swartz, Mesquite Independent School District
Janis Test, Abilene Public Library
Sara Vance, Irving Public Library
Sandra Welzenbach, Villarreal Elementary School, San Antonio
C. Erik Wilkinson, Denton Public Library

MENTORS
Barry Bishop, Spring Branch ISD
Laura J. Isenstein, San Antonio Public Library
Jan Moltzan, Dallas Public Library (retired)
Jeanne R.Pyle, University of Texas/Tyler
Grace Stroud, Ft. Worth ISD
Rob Strong, University of Mary Hardin-Baylor

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

COORDINATOR
June Kahler Berry

TALL Texans Class of 2001

Merri Lynne Alexander, Benjamin Franklin Middle School, Dallas
Laura Baker, Abilene Christian University
Debra Bashaw, Huntington Elementary School/McMullen Memorial Library
Barbara Bertoldo, Texas Library Connection, San Antonio
Debbie Brightwell, W. T. Cozby Public Library, Coppell
Stephany Compton, Texas Woman's University, Denton
Cathy Dean, library layperson, San Antonio
Linda Draz, North Richland Hills Public Library
Lorraine Jeffery, La Port Branch Library, Harris County Library System
James Karney, Irving Public Library
Denise Kornegay, Paris High School
Jon Luckstead, San Jacinto College South
Cherry Luedtke, Austin Community College
Elizabeth Magar, Oscar Hinger Elementary School, Canyon
Victoria Packard, Texas A&M University/Kingsville
Bethany Ponder, Arlington Public Library
Barbara Richardson, Education Service Center XI, Fort Worth
Miriam Rodriguez, Dallas Public Library
Cynthia Saucier, Fairmont Branch Library, Pasadena Public Library
Bev Shirley, Texas State Library & Archives Commission
Debbie Vaden, Irving Public Library
Karen Vargas, Freed-Montrose Branch Library, Houston Public Library
Ted Wanner, Dallas Public Library
Cathy Ziegler, Maribelle M. Davis Library, Plano Public Library System

MENTORS
Sherilyn Bird, Southern Methodist University
Barry Bishop, Spring Branch ISD
Patrick Heath, Mayor of Boerne, TX
Jana Knezek, Northside ISD
Jeanette Larson, Austin Public Library
Jeri Williams, Montgomery County Library System

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

COORDINATOR
June Kahler Berry

TALL Texans Class of 2000

Jennifer Acker, Farmers Branch/Manske Public Library
Lois Buckman, Moorhead Jr High/Caney Creek Sr High Academic Complex
Jan Cayton, Northside Independent School District, San Antonio
Stacey Davis, Richardson Public Library
Alice Dillon, Garrison School Library, Garrison
Melissa Eder, Canyon Public Library
Sandra Farmer, Houston Public Library
Karen Farrell, Collin County Community College
Jenifer Flaxbart, Texas State Library and Archives Commission, Austin
Cheri Gross, W.O. Haggard Jr. Library, Plano Library System
Cathy N. Hartman, University of North Texas Libraries
Corinne Hill, Dallas Public Library
Linda Hughes, Wichita Falls Public Library
Leigh Ann Jones, Pilot Point Middle School
Nancy Kubasek, Richardson High School
Laura Lucio, Texas A&M University/Kingsville
Cheryl Payne, Houston Public Library
Ellen Perlow, TWU School of Library & Information Studies
Melva Ramirez, Nicholson Memorial Library System, Garland
Martha Tandy, Weatherford College
Melinda Townsel, Austin Community College
Terry Vermillion, Denton Public Library
Linda Waggener, Fort Worth Public Library
Jill Zimmerman, St. Philip's College, San Antonio

MENTORS
Eileen Dunne, Abilene ISD
Cathy Ensign, Harris County Public Library System
Cindy Gray, Dallas Public Library
Cyd Sheffy, Fort Worth ISD
Julie Todaro, Austin Community College
Herman Totten, University of North Texas

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

COORDINATOR
June Kahler Berry

TALL Texans Class of 1999

Joyce Baumbach, Plano Public Library System
Allison Beechwood, Cal Farley's Boys Ranch
Lonnie Beene, Northeast Texas Community College
Mary Cissell, Texas Woman's University
Jackie Crinion, University of Texas at San Antonio
Diane Duesterhoeft, St. Mary's University
Camille Fiorillo, Palo Alto College
Sharon Gullett, ESC VII
Sheila Henderson, Georgetown Public Library
Barbara Knotts, San Antonio College
Sherri Lazenby, Dallas Public Library
Mary Long, Plano ISD
Pixey Mosley, Texas A&M University
Tina Oswald, Stephen F. Austen State University
Carrie Jo Parmley, Tyler High School
Beth Pettit, Harrison Public Library, Greenville
Elaine Plotkin, Harris County Public Library
Norma Ruiz-Hearne, Edwards Public Library
Kitty Spalding, Canutillo Elementary School
Jill Sumpter, Fort Bend County Libraries
Gayle Travis, McKinney Memorial Public Library
Mary Jo Venetis, Dallas Public Library
Diane Warner, Texas Tech University
Kathy Weimer, Texas A&M University

MENTORS
George Huffman, Amarillo College
Tish Mulkey, Plano Independent School District
Gleniece Robinson, Fort Worth Public Library
James Stewart, Victoria Public Library
Julie Todaro, Austin Community College
Betty Yarbrough, Euless Public Library (retired)

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

COORDINATOR
June Kahler Berry

TALL Texans Class of 1998

Ginger Allain, Weslaco Public Library
Sharon Amastae, Camino Real Middle School, Ysleta ISD
Jack Becker, Texas Tech University Libraries
Sue Byron, University of North Texas Libraries
Tracey Cuellar, Lee College Library
Wanda Cuniff, Rusk Middle School, Nacogdoches ISD
Laura Fowler, Texas Medical Association Library
Barbara Grisell, Fort Worth Public Library
Terri Halloran, Carrollton Public Libraries
Maryann Kitchens, Dallas Public Library
Donna Littlejohn, Amarillo Public Library
Jo Ann Oliphant, WacoMcLennan County Library
Rachel Orozco, Arlington Public Library
Beth Perry, Amarillo National Resource Center for Plutonium
Phyllis Reed, Panola College
Sandy River, Texas Tech University Library
Osbelia Rocha, Permian High School, Ector County ISD
Marsha Saucier, Pflugerville High School, Pflugerville ISD
Cary Siegfried, Arlington Public Library
Martha Tarlton, University of North Texas Libraries
Charlyn Trussell, Bryan Elementary School, Mission CISD
Caroline Wadzeck, Barbers Hill Intermediate School, Barbers Hill ISD
Rebecca Walls, Deaf Smith County Library
Sheila Williams, Euless Public Library

MENTORS
Al Cage, Stephen F. Austin University
Joe Dahlstrom, University of Houston/Victoria
Elizabeth Haynes, El Paso ISD
Barbara Immroth, GSLIS, University of Texas/Austin
Gleniece Robinson, Ft. Worth Public Library
Elaine Wells, University of Texas Health Center/Tyler

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

COORDINATOR
June Kahler Berry

TALL Texans Class of 1997

Cynthia Ward Cooper, Carrollton Public Library
Nancy Cunningham, St. Mary's University, San Antonio
Vicki Decker, Collingsworth Public Library, Wellington
Beth Dupuis, University of Texas at Austin
James Filyaw, City of DeSoto
Cherry Fuller, ESC Region XI, Fort Worth
Anthony Guardado, Angelo State University, San Angelo
Genie Hammel, Plano Public Library
Gretchen Hoffmann, University of Houston
Sandra Hood, Palo Alto College, San Antonio
Ann Loggins, Bedford Public Library
Mark McCallon, Abilene Christian University
Kathi Mehan, Nicholson Memorial Library
Leila Parrish, Houston Public Library
Edith Reiss, Richardson Public Library
Rachel Robbins, University of Texas at Arlington
Victor Schill, Harris County Public Library
Karen Stanley, Rosenberg Library, Galveston
Hellena Stokes, Houston Public Library
Jack Strawn, Sunset High School, Northside ISD
Margaret Terrell, Robert E. Lee High School, Tyler ISD
Tess Trost, Texas Tech University, Lubbock
Terese Varga, Victoria Public Library
Donna Jane Wert, Palo Alto Middle School, Killeen ISD

MENTORS
Steve Brown, North Richland Hills Public Library
Joan Heath, Southwest Texas Texas University
JoAnne Moore, Education Service Center XIII
Mark Smith, Texas Library Association
Mary Kay Snell, Amarillo Public Library
Ben Wakashige, Texas A&M, Corpus Christi

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

COORDINATOR
June Kahler Berry

TALL Texans Class of 1996

Susan Allison, Richardson Public Library
Danita Barber-Owusu, Hurst Public Library
Sheri Benton, Hansford County Library
Ronette Burnett, DeZavala & Van Zandt-Guinn Elementarys, Ft. Worth ISD
Sandy Gillman, L. E. R. Schimelpfenig Library, Plano Public Library System
Ron Glass, AMIGOS Bibliographic Council, Inc.
Bev Golden, Northwood Elementary School, North East ISD
Stella Gonzales, Cathedral High School, El Paso
Karen Nichols, Lamar University, Beaumont
Laura Heinz, Map Collection, Texas Tech University Library
Chandler C. Jackson III, University of Texas at Arlington Libraries
Connie Kallenberg, Lancaster-Kiest Branch, Dallas Public Library
Jeanne Martinez, Education Service Center Region XX, San Antonio
Dale McNeill, Dallas Public Library
Tina Mesa, Alamo Area Library System, San Antonio
Pat Miller, Walker Station Elementary School, Fort Bend ISD
Connie Moss, Carrollton Libraries
Linda Plevak, Alamo Area Library System, San Antonio
Sue Ridnour, Frankford Village Branch, the Carrollton Libraries
Sue Sappington, University of Texas-Pan American
Norma Smith-Tyler, San Angelo ISD
Pat Vera, Crowley Public Library
Diane Whitby, Park Place Branch, Houston Public Library
Chloris Yue, Neumann Library, University of Houston-Clear Lake

MENTORS
Steve Brown, North Richland Hills Public Library
Ruth Dahlstrom, Goliad ISD
Barbara Gubbin, Houston Public Library
Robert Martin, Texas State Library & Archives Commission
Maureen Pastine, Southern Methodist University
Dana Rooks, University of Houston

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

COORDINATOR
June Kahler Berry

TALL Texans Class of 1995

J'Lynn Anderson, Cannady Elementary School, Mesquite ISD
Susan E. Beck, Del Mar College, Corpus Christi
Belinda Boon, Texas State Library and Archives Commission
Lucile Dade, Frankford Branch Library, Carrollton Public Library
Ed Erazo, New Mexico State Library, Las Cruces, New Mexico
Irma Flores-Manges, Austin Public Library
Linda B. Ford, Highland Park Middle School, Highland Park ISD
Louise A. Foster, Boerne Public Library
Sue Haas, W. O. Haggard, Jr. Library, Plano Public Library System
Pat Jefferson, Jack D. Johnson Elementary School, Southlake ISD
Jo Klemm, Texas Christian University, Fort Worth
Vicki Krebsbach, Jackson-Keller Elementary School, North East ISD
Denise Landry-Hyde, Texas A&M University - Corpus Christi
Mary Musgrave, DeSoto Public Library
Linda Newsome-Dillard, Missouri City Branch, Ft. Bend County Libraries
Jeanne Pyle, Stephen F. Austin State University
Keith Ramsey, University of Houston
Janice Richardson, Giddens 6th Grade School, Leander ISD
Zary Shafa, University of Dallas
L.G. Swift, S. E. Branch Library, Arlington Public Library
Cathy Threadgill, Montgomery County Memorial Library System
Shirley Wallick, Texas Dept of Criminal Justice, Windham Schools, Amarillo
Cindy Walters, Caraway Intermediate School, Aldine ISD
Mary Woodard, Kimbrough Middle School, Mesquite ISD

MENTORS
Dale Cluff, Texas Tech University Library, Lubbock
Ruth Dahlstrom, Education Service Center Region III, Victoria
David Henington, Houston Public Library (retired)
Maureen Pastine, Southern Methodist University
Elizabeth Polk, Austin ISD
Christina Woll, El Paso ISD (retired)

FACILITATORS
Maureen Sullivan and Jack Siggins

COORDINATOR
June Kahler Berry

TALL Texans Class of 1994

Janice M. Arcuria, Arlington Public Library
Nancy L. Buchanan, University of Houston
Laurie Chase, Irving Public Library
Joycelyn H. Claer, Kilgore College
Tom Clareson, AMIGOS Bibliographic Council, Inc.
Susan Harvey, Del Mar College, Corpus
Christi Pat Hawthorne, UT Health Science Center/San Antonio
Barbara A. Jansen, Round Rock ISD
Jan Kemp, Texas Tech University Library
Laura Kimberly, AMIGOS Bibliographic Council, Inc.
Elaine Klobe, Nicholson Memorial Library, Garland
RoseAleta Laurell, Dr. Eugene Clark Library, Lockhart
Bonnie McNeely, Texas A&M University - Corpus Christi
Susan Mann, Hillsboro Public Library
Kris Murphy, Southern Methodist University
Peg Patrick, St. John's School, Houston
Eva Poole, Denton Public Library
Elaine R. Sanchez, Southwest Texas State University
Marian Staton, Canyon ISD
Grace Stroud, Fort Worth ISD
Mary Frances Townsend, Houston Public Library
Debbie Whitbeck, Round Rock ISD
Connie White, Brazosport ISD
Anne G. Womack, Gladys Harrington Public Library, Plano

MENTORS
June Garcia, San Antonio Public Library
Fred Heath, Texas A&M University
Bonnie Juergens, AMIGOS Bibliographic Council, Inc.
Elizabeth Polk, Austin ISD
Brooke E. Sheldon, University of Texas at Austin
James Stewart, Victoria Public Library
Julie Todaro, Austin Community Library

FACILITATORS
Becky Schreiber and John Shannon

COORDINATOR
June Kahler Berry

Printer-friendly versionPrinter-friendly version Share this
Created on Apr 13, 2010 | Last updated July 30, 2016