TLA Award Winners

Printer-friendly versionPrinter-friendly version Share this

Lifetime Honorary Member, 2001: Laura Bush

Meritorius Service, 1995: Jean T. Hamrick, Joe McCord

YEAR Librarian 
of the year
Wayne Williams
Library Project
of the Year
Outstanding 
Services to Libraries
Distinguished 
Service
Benefactor Libraries
Change
Communities
Lifetime
Achievement
2010  John Augelli West Public Library Tale Tellers
Friends of Abilene PL
 Beverley Shirley AT&T Foundation (Dallas) 
Arlington Reads, Arlington PL
 Clara Mounce
2009 Kerry McGeath Houston PL, Emergency Children's Zone Gretchen Trominski Dana Rooks Eric & Carolyn White; Landa Gardens Conservancy; TLL Temple Foundation Ella Mae Gratts Shamblee Branch, Ft Worth PL Barbara Immroth
2008
Read Across America, Grand Prairie ISD Jane E. Rector Tish Mulkey     Dr. Harry Robinson, Jr.
2007 Barry M. Bishop Pasadena High School Library     Hamill Foundation of Houston    
2006 Beth Wheeler Fox Austin Public Library’s Youth Services program “Second Chance Books: Bringing Literature to Incarcerated Kids.” Elizabeth Young Jerilynn Williams & Herman Totten George P. Mitchell (GPM, Inc.) & the South Montgomery Co.Friends of the Library; Kronkosky Charitable Foundation (San Antonio); Milton Lee of CPS Energy (San Antonio).    
2005 Jack Strawn

 
Re-Reads Bookstore, Friends of the Alpine PL and Alpine PL Adelene James  James Stewart      
2004   The Blue Bellies are in Austin: Readings from the Travis Co. Slave Narratives, Austin History Center and Austin PL Representative
Terry Keel
Bonnie Juergens Belle and Richard Johnson    
2003 Jo Ann Oliphant Peer Tutor MEDLINE Plus, S. TX ISD & UTHSCSA Barbara Bush Friends of the Library, Harris Co. PL JoAnne Moore Louis E. Capt    
2002 Jeanie Spivey The Original Search Engine,
Fort Worth PL
Mary Margaret Farabee Robert Martin Bill and Sally Wittliff; Joe Barnhart Foundation    
2001

Robert S. Gaines  

Window on the World, Pasadena PL
Laura Welch Bush   S. Joe McCord   Exxon Mobile Company
(Baytown Area);
Mary Smith Fay
(posthumous);
Fort Worth PL
Foundation
   

Philanthropic

 
2000 Jon Gatlin     George Kramig   Michael & Susan Dell; Orus & Helen Mooney Memorial; Reliant Energy-Houston Margaret McDermott  
1999 Louella V. Wetherbee   Power Card Challenge,
Houston PL
Jann Phenix Brown and William (Will) J. Richardson George E.Huffman   Alton & Fay Talbert Memorial Fund; Janet & Ed Harte; Dink M. Robb    
1998 Jeanette Larson   Teen Wise Centers,
Dallas PL
Sandy Melton  June Kahler Berry   Walter Faust, Jr.;
Jerry & Alice Murl Kidd;
John & Dolores Mitchel;l
J.E. & L.E. Mabee Foundation; C. Clifford Wendler Reece; Jo West
Ethel "Hoffie" Wolters
Governor & Mrs. William P. Hobby  
1997 Dana C. Rooks   Texas Book Festival, Austin   Helen H. Croft   Mr/Mrs Charles Pierce, Jr.; Pi Beta Phi Houston Alumnae Club Dr. Jagdish Mehra  
1996 Julie Beth Todaro Camp Wanna-Read, Nottingham Country
Elem., Katy  
Mary McAfee    Michael & Deborah Harbison; Leon Liddell; NE San Antonio Kiwanis; Willa B. Patterson; Opal Walls The Tocker Foundation; The Wilton and Effie Mae Hebert Foundation  
1995 Betsy L. Burson   VICTORY Program,
Austin Public Library  
Patrick Heath,  Lowell L. Lindsey   Cuero Federal Savings & Loan; Federation of TX A&M Mothers' Club; Friends of the Friench Simpson Memorial Library (Halletsville) Hall-Voyer Foundation  
1994 Elizabeth N. Polk Pepe’s Magic Tales Television 
Show, Austin Public Library  
Lt. Gov. 
Bob Bullock  
Patricia H. Smith   Corpus Christi Charity League Mr. & Mrs. W.W. Davis  
1993 Maribelle Davis Mendez Middle School Summer Project, Austin   David M. Henington   Friends of the Leon Valley PL; Jean Welhausen Kaspar;
Mary Welhausen; Willa Hall
Bertha Foundation  
1992  Nancy J. Spaulding   KETK-TV, Tyler   Mary Katherine Prince     Dr/Mrs Harold B. Cameron & Tyler & Juliett Jarvis
Ruth Clark
Richard P. Eckert
Friends of the Sterling C. Evans Library (College Station)
Rosalind Redfern
Hardy Sanders
Harry H. Whipple
The Hobby Foundation

The Dodge Jones Foundation



 

 
1991 Sharon L. Criswell   U.S.-Mexico ILL Project UTEP, El Paso   Thomas M. McLaren James O. Wallace   El Paso Natural Gas;
T. Boone Pickens; Louis Perry Spicer Structural Metals, Inc. (Seguin); Beatrice Graves
Mr. & Mrs. Jenkins Garrett  
1990 Irene Braden Hoadley   J.W. Holloway Middle School, Whitehouse  

Alex Burton

Margaret Irby Nichols  

Burney, Aubrey, & Willie Mae Driscoll;
The Houston Endowment; W.O. Haggard, Jr. Family;
Mr & Mrs A.D. Phelps;
Grace Recane Langland Estate
The Meadows Foundation, Dallas  
  Previous Years 
1989
Patricia H. Smith  

1988
S. Joe McCord

1987
Alvin C. Cage

1986
Janelle Paris

1985
Linda F. Allmand  

1984: James Stewart  

1983
C. Glenn Sparks

1982
Paul J. Vagt  

1981
John B. Corbin

1980
Elizabeth Crabb

1979
Robert A. Houze  

1978
Norma Andis

1977
Alice Green  

1976
David M. Henington  

1975
Zella Mann Lewis  

1974
Maxine Johnston  

1973
Sam G. Whitten  

1972
John B. Smith

1971
Thelma McDaniel Phillips  

1970
Heartsill H. Young  

1969
James O. Wallace  

1968
Alice Brooks McGuire  

1967
Mary Carter Rice  

1966
Phyllis S. Burson  

1965
Mattie Ruth Moore  

1964
Siddie Joe Johnson  

1963
Ray C. Janeway  

1960
Elenora C. Alexander

1961
Lillian Moore Bradshaw

1962
Fred Folmer  

1989   
TLA District 2 Legislative Breakfast

1988   
Briscoe Library, UTHCC- SA

1987    
Friends of the Kingwood Library, Kingwood  

1986   
Genevieve Miller Hitchcock Public Library

1985   
Fort Worth Public Library  

1984    Carnegie-Marshall-Davis
Public School Library Project  

1983    
Association for Higher Education of North Texas, ­Union List of Serials Project  

1980    Cypress-Fairbanks I.S.D.  

1979   
Sterling Municipal Library, Baytown  

1978    
Angleton Friends of the Library

1975    
Nacogdoches Public Library  

1974    
Austin Public Library

1973    
Marshall Public Library

1972    
Bexar County Jail Library Project, San Antonio

1971    
Denison Public Library

1970    Dumas Junior High School  

1969
Butt-Holdsworth Memorial
Library, Kerrville

1968
T.L.L. Temple Memorial
Library, Diboll

1966
Del Rio News-Herald  

1964
Abilene Public Library

1963
Deer Park School District  

1962
Reeves County Library, Pecos  

1961
Key Club, Abilene Christian College  

1960    
Eastland Public Library  

1989 
San Antonio Light  

1988  
Linda Claytor

1987  
Connie Moore

Dr. Sam R. Barnes

Beatrice Berler
(Honorable Mention)  

1984  
Dr. John W. Wootters

1983 
Jerre Hetherington

  1982  
Carol Bartz

1981  
Wayne Sellers

1980  
Ruth Tienor

1979  
Herbert H. Weidinger

  1978  
Bruce Goss

1977  
Robert E. Davis

1976 
Norma J. Stanton

1975 
Shirley Igo

1974  Mrs. William Klingensmith

1973  
Dr. Paul B. Crawford

1972  
Mrs. Bishop L. Bailey, Sr.

1971  
Dr. Melvin Marx

1970  
Donna Thomas

1969  
Mrs. John H. Burns

1968
Mrs. Frank H. Dotterweich

1967 
Mrs. William B. Arper

1966 
Richard W. Pettway

1965
Dorothea L. Gingrich

1964 
James L. Love

1963 
Bertha T. Cornwell 

1962 
Mrs. Freeman C. Holbrook

1961  
Lloyd L. Turner

1960
Mrs. Albert Cauthorn



1989
Elizabeth Crabb  

1988
Frank D. Hankins

1987
Heartsill H. Young

1986
Sam G. Whitten

1985
Mary D. Lankford

1978
Catheryn S. Franklin

1975
Lillian Moore Bradshaw

1972
Jerre Hetherington

1971
Thelma Andrews

1964
Robert R. Douglass

1960
Edwin Sue Goree    

1989
Mrs. Virginia Carpenter;
Paul I. Evans; Charles Koehler

1988
The George Foundation;
John A. & Katherine Jackson; Edmund E. Jones; Hollis & Sue Jones; Arnold J. Kocurek; D.L. & Lucille Pillow Library Fund; Mrs. Cooper Kirby Ragan; Judge Ken G. Spencer; T.L.L. Temple Foundation

1987
Dr. Robert J. Chilton;
Estates of Elta Campbell Roberts & Meliva Poteet Campbell; Estate of Alys Sissel

1986
Lester & Virginia Clark
Rita & Truett Smith
Joe & Elsie Laurent Wolff

1985
Zula Bryant Wylie

1984
Houston Endowment, Inc.

1983
Chester & A.C. Schwethim  

1982
John H. Wright, St. Petersburg, FL;
Mr/Mrs Wilton P. Hebert

1981
Mrs. E.S.F. Brainard;
Juanita Speer Farley;
The George Foundation;
Loran L. Laughlin, Salt Lake City, UT;
C. Curtis Reese, Shreveport, LA  

1980
Cooper Foundation

1979
Mr/Mrs. Holt Atherton
Mary & Jeff Bell, Jr.
Brown Foundation, Houston
Mr/Mrs John O. Chapman, Jr.
Ewing Halsell Foundation
Bishop & Mrs. Everett H. Jones
Kamko Foundation
Alice G.K. Kleberg Fund
The Kresge Foundation, Troy, MI
Charles L. McCune, Pittsburgh, PA
The J.E. & L.E. Mabee Foundation
Mr/Mrs Harry Parker
The Pew Memorial Trust, Philadelphia, PA  
Ed Rachal Foundation
Sid W. Richardson Foundation
Lyra Haisley Sparks
Texas Natural Resources Foundation
Lucile Thurmon
Trinity University Alumni Association  

1978  
James R. Emanuel
Tandy Corporation
Amon G. Carter Foundation
Mr. & Mrs. Everette Reynolds
Houston Endowment
Brown Foundation

1977  
Jim Comish
Mrs. Hillsman Davis
Mr/Mrs Vernice Ford
Dr. J. Carl Hertzog
Mr/Mrs Sid Harkins
Mrs. Percy Jones
Nora Locklin
Charles E. McClure, Sr.
Jane Burges Perrenot
Ben Powell
Lance Sears
Nina Crozier Smith

1976   
Frell L. Albright
Mrs. A.T. “Winnie” Carleton
Mr/Mrs John T. Carter
Mr/ Mrs Kenneth Franzheim II
Mrs. Carol Tyrrell Kyle
Mr/Mrs. James L. Love
The Mobil Foundation, Beaumont Refinery
Dr. Henry M. Rockwell
Nelda C. Stark
Dr. & Mrs. John H. Wootters

1975
Adeline Blanton
Irene Carmichael
Cecil H. & Ida M. Green
Richard Harper
Richard Harrison
Daniel B. Reynolds
Traylor Russell
Carl Scharf
Garrett Sherman
Dorothy Stell
Billie Wesley
Jerry Wright

1989
Benjamin M. Anderson
James & Virginia Wiley

1987
Herlin-Trull Families
John G. & Maria Stella Kenedy Memorial Foundation

1986
Gov. Bill & Vera Martin Daniel
Catherine Dumraese Estate
Sterling C. Evans
T.L.L. Temple Foundation

1985
Amon G. Carter Foundation
Frito-Lay, Inc.
Jasper & Maryon Moore
Phillips Petroleum Co.

1984

Friends of the Coleman
Public Library
Mr. & Mrs. Jeff Austin, Sr.

1983
Mrs. Elizabeth Huth Maddux
Tom Green County Friends of the Library
R.C. Miller Community Fund
Dr. & Mrs. Mavis P. Kelsey

1982
Harrington Foundation
T.J. Brown & C.A. Lupton Foundation
Drs. Cecil & Ida Green
Anne Burnett Tandy & Charles D. Tandy Foundation

1981

Eunice & James West
Mrs. Gladys Johnson Ritchie

1980

J. Erik Jonsson, Dallas

1979
Walter W. McAllister, Sr.

1978
Mr. & Mrs. Ennis A. Greer

1975
Friends of the Dallas Public Library

1974
John Peace

1973
The Temple Family

1972
Moody Foundation, Galveston

1968
 Mr. & Mrs. Howard E. Butt







 

 
Created on Jul 19, 2010 | Last updated September 01, 2011